Barion Pixel

Jelenlegi világunkban nemcsak különálló, helyi jelenségek tanulmányozására van szükség, hanem komplex, egyetemes folyamatok vizsgálatára. A globális nevelés felelősségvállalásra tanít nem csak önmagunkért, hanem másokért is. Olyan kompetenciák fejlesztését helyezi középpontba, amik elengedhetetlenek a jelenünk megértéséhez, és ahhoz, hogy egy társadalmi és gazdasági szempontból fenntartható életmódot alakítsunk ki. 

A globális nevelés részvételre hív. Hatására tettre kész, nyitott, empatikus és együttműködni kész generációk nőhetnek fel. Párbeszéddel, a tudás megosztásával, cselekvéssel megoldásokat lehet találni a legégetőbb egyetemes problémákra, mint például a klímaváltozás.

Aktuális projektek

Deal with it! - Klímaváltozás, fenntartható
társadalom és gazdaság

A Deal with it! projekt a fiatalokat szólítja meg, hogy tegyenek a fenntartható jövőért, hallassák hangjukat, és legyenek a klímakrízisre vonatkozó EU-s döntéseknek aktív résztvevői. Tevékenységeink lehetőséget nyújtanak nekik arra, hogy tájékozódjanak a Zöld Megállapodásról (Green Deal), az EU szerepéről a globális klímapolitikában, és az európai együttműködés fontosságáról a fenntartható társadalomért és gazdaságért.

A fő állomások a projekten belül:

  • Élő könyvtár a partnerországokban: középiskolás diákok találkoznak és beszélgetnek a fenntarthatóság és klímaváltozás társadalmi és gazdasági aspektusaival foglalkozó szakértőivel.
  • Ifjúsági konferencia Bécsben: delegációk a partnerországokból találkoznak, hogy kiválasszák a jövőjük szempontjából legfontosabb környezeti, gazdasági és társadalmi témákat. Ennek eredményeként elkészítenek egy nyilatkozatot egy fenntartható és befogadó Európáért.
  • Nyilvános gyűlés Brno-ban: a delegációk véglegesítik a Nyilatkozatot, és bemutatják azt a meghívott EU-s döntéshozóknak.
  • Online kiállítás: ez nem csak egy online tér, ami bemutatja magát a Nyilatkozatot a projekt eredményeivel, hanem egy informatív pedagógiai platform is fiatalok számára a fenntarthatóságról.

LEZÁRT projektek

SAME World

Klímaváltozás, környezeti igazságosság, menekültek és bevándorlók jogai – olyan összefüggő témák, amelyek mindannyiunkat érintenek, mégis sokszor elszigetelten kezeljük őket. A SAME World projekt izgalmas tevékenységeket és módszereket ajánlott diákoknak és tanároknak, hogy a felvetett kérdéseket körüljárjuk, változtassunk és tegyünk a környezetünkért.

A SAME World egy hároméves nemzetközi projekt volt, amiben 10 ország 13 partnerszervezete vett részt. Célunk volt, hogy felhívjuk az emberek figyelmét a Globális Dél (fejlődő) és a Globális Észak (fejlett országok) közötti kapcsolatokra, különös tekintettel a környezeti igazságosságra. A projekt során számos kreatív műhelyt (például digitális történetmesélést) tartottunk iskolákban;  külföldi szemináriumon vettünk részt tanárokkal; iskolai pedagógiai anyag kifejlesztését folytattuk; vitaszínházi előadást mutattunk be középiskolákban; valamint tanárképzést tartottunk. Iskolai foglalkozásaink célja volt, hogy a résztvevő diákok kritikus gondolkodását ösztönözzük, valamint a klímaváltozással és a környezeti migrációval kapcsolatban a nemzetközi kitekintés mellett megismerjék a hazai kontextust is.

Projekt támogatója: European Commission, EuropeAid

Főpályázó: CIES Onlus

Partnerek: APS, PT; arche noVa e. V., DE; BGRF, BG; CEPS, SP; CeVI, IT; CTI, GR; FOR.COM, IT; Humanitas, SI; Istituto Oikos Onlus, IT; Peipsi Center for Transboundary Cooperation, ET; Slovak Centre for Communication and Development, SK; Artemisszio Foundation, HU.

A projekt időtartama: 2015.01.31.-2018.01.31.